هوای پاک زمین پاک

 
الودگی در محیط زیست
نویسنده : مائده بابائی - ساعت ۱۱:٤۱ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٩/٢٥
 

اختر شناسان عقیده دارند که  شکل گیری زمین حدود 6/4 میلیارد سال پیش آغاز شد یعنی زمانی که توده ای  ابر مانند از گاز و غبار داغ ، گردش خود را به گرد خورشید تازه تشکیل شده ، آغاز کرد و به صورت تکه هایی متراکم شد که سرانجام سیاره های منظومه ی شمسی شدند این فرایند میلیون ها سال طول کشید و زمین مانند سیاره های دیگر ، ترکیب شیمیایی و جو خاصی پیدا کرد .

قاره ها روی این ورقه ها قرار دارند. گاهی این ورقه ها به هم مالیده می شوند و فشاری ایجاد می کنند که از راه آتشفشان یا زمین لرزه آزاد می شود. 

-) حیات روی زمین  

پاسخ به این پرسش که چرا فقط روی زمین حیات وجود دارد ، هنوز برای دانشمندان یک راز است . فرضیه های زیادی در این زمینه مطرح شده است و به نظر می رسد پاسخ این پرسش ترکیبی از آنها باشد . نخست آن که فاصله ی زمین از خورشید بسیار مناسب است ، یعنی زمین نه مانند زهره بسیار گرم و نه مانند مریخ بسیار سرد است . دوم آنکه زمین تنها سیاره ی  شناخته شده ای است که در سطح خود آب دارد (حدود  70 درصد از سطح زمین را آب پوشانده است). دانشمندان عقیده دارند زمانی که زمین تازه تشکیل شده بود ، طوفان های الکتریکی در آن سبب  شد کهی  واکنش های شیمیایی خاصی بین گازها ی جوی رخ دهد . در نتیجه ، اجزای سازنده ی ماده ی زمین پدید آمد و در اقیانوس ها فرو ریخت ، سپس این اجزا درون آب با هم ترکیب شدند و موجودات گیاه مانند بسیار ساده ای را تشکیل دادند . از آنجا که گیاهان سبز توانایی تولید اکسیژن دارند ، خیلی زود جو مناسبی برای تکامل تدریجی جاندارانی که برای تنفس اکسیژن نیاز دارند ، پدید آمد.      

-)چگونه آلودگی محیط زیست بر سلامتی انسان ها اثر می گذارد :

ورودهرگونه مواد زائد و زاله به هوا، خاک و محیط زیست باعث آلودگی می شود .

انقلاب صنعتی ، رشد شهر ها و استفاده ی روز افزون از وسایل نقلیه ی موتوری از دلایل عمده ی آلودگی محیط زیست هستند . امروزه آلودگی هوا محیط زیست به یک مشکل جهانی تبدیل شده است . آلودگی محیط زیست نه تنها گیاهان و حیوانت را تهدید می کند بلکه بر چرخه های غذایی ، چرخه ی نیتروژن ، چرخه ی اکسیژن و چرخه ی کربن هم اثر می گذارد . سوختن مواد سوختی در کارخانجات ، منزل و وسایل نقلیه و به دنبال آن گاز های سمی و ذرات معلق در اثر سوختن آنها  ، باعث آلود گی هوا می شود . همه روزه مقدار زیادی دود توسط کارخانجات صنعتی وارد خوا می شود و باعث آلودگی هوا می شود . دود و گازهای سمس باعث بروز بیماری های ریوی و سرطان می شود مونو اکسید کربن ، دی اکسید نیتروژن ، دی اکسید سولفور ،گاز های بسیار سمی هسستند که  از سوختن مواد سوختی وسایل نقلیه به وجود می آیند . گازهای سمی و خطرناک با بخار آب موجود در هوا ترکیب می شوند و باران های اسیدی را به وجود می آورند .  باران های اسیدی باعث از بین رفتن تدریجی گیاهان وخورده شدن فلزات و ساختمان ها می شوند .

سموم دفع آفات و مواد شیمیلیی دیگر برای محافظت از محصولات ککشاورزی استفاده می شوند باعث آلودگی خاک هم می شوند گاهی سموم دفع آفات باعث از بین رفتن هبه سلامتی  جانداران دیگر هم می شوند . بعضی از این مواد شیمیایی وارد چرخه ی غذایی انسان شده و به سلامتی او آسیب میرسانند . آلودگی صئتی نیز دز بعضی مناطق سلامت انسان ها را به خطر انداخته است . آلودگی صوتی باعث فشار خون ، عصبانیت و زخم معده می شود.

تشعشع نیز یکی دیگر تز آلودگی های خطرناک است سلاح های هسته ای ، اشعه ی ایکس و مایکروویو ها همگی تولید کننده های اشعه ی ایکس هستند که ربای انسان مضراست  امروزه تلاش هایی ربای بالا بردن سطح آگاهی مردم درباره ی آلودگی محیط زیست انجام می شود . دانشمندان در تلاش ان تا با بکار گیری علم از آلودگی های محیط زیست بکاهند .